
Декември вече е тук, а с него и подготовката за Коледа. Витрините вече са украсени, по телевизията се мяркат коледни филми и всички малко по малко планират какво ще правят по празниците или какви подаръци ще вземат.
Макар и за момента всичко да върви привидно спокойно, това по-скоро е затишие пред буря. Така че във въздуха се усеща предстоящата типична коледна треска, носеща тичане по магазините, планини от опаковъчна хартия, пътувания и сещания в последния момент за какво ли не.
Засега всичко това е сравнително далеч, но приятни празнични спомени вече се стрелкат сред мислите ни.
За още по-вълнуващо и нетърпеливо очакване, ето няколко факта, които (се надявам да) не знаете:
”Jingle Bells” в началото се е наричала “One Horse Open Sleigh” и е била написана през 1857 година за Деня на благодарността. Това е първата песен, изпратена в Космоса.
Пол Маккартни печели по почти половин милион долара всяка година от коледната си песен “Wonderful Christmastime”, която е обявена за най-лошата му песен изобщо.
Разказването на страшни истории е било коледна традиция, която е изчезнала миналия век.
Най-продаваната коледна песен е “White Christmas” на Бинг Крозби.
Образът на Дядо Коледа най-вероятно идва от легенди за Свети Николай, светец, живял на територията на днешна Турция през III век. Всъщност, в Холандия има народна приказка, в която той раздава подаръци на 6-ти декември.
Впрочем там децата оставят ботушите си, за да бъдат напълнени с подаръци.
Историците всъщност предполагат, че Христос е роден през лятото, а не на 25-ти декември. Днешната Коледа съвпада с празнуваните някога езически празници Сатурналии, които чествали слънцето в деня на зимното слънцестоене (22-ри декември), а вечнозелените дървета символизирали очакваното възраждане на природата през пролетта.
Действително, коледните елхи са свързани с езически традиции, но първото им официално споменаване е в немски текст от 1570 година. Германците са и първите, които взимат елхи в домовете си и ги украсяват.
Популярна коледна украса за елха в Полша е паяжината, тъй като според легенда паяк е изплел одеяло за бебето Иисус.
Черният петък не е денят от годината с най-много продажби – това са двата дни преди Коледа.
Един от трима мъже пазарува за празниците чак на Бъдни вечер.
Проучване на Фейсбук от 2010 година показва, че две седмици преди Коледа е най-вероятното време за двойки да скъсат. Но пък 25-ти декември е денят, на който е най-малко вероятно да има раздели.
Традиция в Япония е да се яде храна от “KFC” на Коледа. Поръчките там се правят два месеца предварително.
Традицията за поставяне на свещи и лампички на прозорците идва от немско миньорско градче, където преди няколко века домакините поставяли свещи, за да могат съпрузите им да намерят пътя към дома в тъмнината.
Разпространен мит е, че модерният образ на Дядо Коледа с бели и червени дрехи е създаден от “Coca-Cola”. Всъщност, тази визия е създадена още от 1915г. от “White Rock Beverages”, които продавали минерална вода. “Coca-Cola” си остава марката, която го популяризира по света.
За още коледно настроение, прочетете статията ми за Немския коледен базар в София.
До следващия път!
Алекс